Министарство финансија није испунило законску обавезу повезивања СЕФ и система фискализације

Када су почетком августа 2024. године објављене измене и допуне Правилника о електронском фактурисању (у даљем тексту: Правилник), дочекало нас је једно врло непријатно изненађење: сходно одредбама Правилника, у Електронској евиденцији претходног пореза подаци о фискалним рачунима се неће уносити аутоматски.

Обвезници ПДВ су се с правом питали: зашто би се фискални рачун уносили ручно, када је одавно требало да буду повезани систем фискализације и СЕФ?

Обвезници фискализације су такође били шокирани и питали се: да ли је могуће да то повезивање није извршено и да ћемо и даље бити у обавези да обављамо сулуду процедуру која подразумева рефундацију фискалних рачуна и издавање електронске фактуре, када то захтева субјект јавног сектора?

О повезивању система фискализације и СЕФ се говори годинама уназад, али законска обавеза да се то повезивање изврши настала је доношењем измена и допуна Закона о фискализацији (у даљем тексту: Закон) у децембру 2022. године.

Тада је додат члан 10а Закона, који гласи:

„Сви подаци из Система за управљање фискализацијом, који се односе на фискалне рачуне издате лицима из члана 5. став 2. тачка 5) овог закона, преносе се у систем електронских фактура прописан законом којим се уређује електронско фактурисање, по испуњењу техничких услова.

Начин и поступак преноса података из става 1. овог члана ближе уређује министар финансија.“

Напомена: фискални рачуни издати лицима из члана 5. став 2. тачка 5) закона су фискални рачуни који садрже следећи податак:
„5) ПИБ правног лица, односно обвезника пореза на приходе од самосталне делатности у смислу закона којим се уређује порез на доходак грађана, ако је корисник испоручених добара и пружених услуга, односно добара и услуга које ће бити испоручене или пружене у случају примљених аванса, правно лице, односно обвезник пореза на приходе од самосталне делатности у смислу закона којим се уређује порез на доходак грађана;“

Прелазним одредбама је предвиђено да ће подзаконски акт из члана 10а став 2. Закона бити донет у року од 180 дана од дана ступања на снагу измена и допуна Закона. Измене и допуне су ступиле на снагу 20. децембра 2022. године, што значи да је рок за доношење подзаконског акта био 18. јуни 2023. године. Прошло је више од 15 месеци од како је тај рок истекао, а министар финансија још није донео наведени подзаконски акт.

Подсећамо да је у децембру 2022. године закључен уговор о јавној набавци услуге интеграције фискализације са СЕФ, о чему смо писали овде.

Такође напомињемо да је у образложењу Предлога закона о изменама и допунама Закона о електронском фактурисању из октобра 2023. године наведено да је „у претходном периоду СЕФ надограђен функционалностима неопходним за интеграцију са Системом за управљање фискализацијом“.

Слика – део образложења из Предлога закона о изменама и допунама закона о електронском фактурисању

Све у свему, оно што знамо је да се фискални рачуни са ПИБ-ом за сада неће преносити у СЕФ, иако за то постоји законска обавеза. Да ли ће се уопште фискални рачуни са ПИБ-ом преносити у СЕФ и када – о томе нема никаквих информација.

То што ће обвезници ПДВ ручно уносити фискалне рачуне са ПИБ-ом у Евиденцију претходног пореза и то што ће обвезници фискализације и даље вршити рефундацију фискалних рачуна и издавати електронске фактуре субјектима јавног сектора, искључива је одговорност Министарства финансија, јер су надлежни у том министарству задужени и за пројекат фискализације и за пројекат електронских фактура.

Поделите: