Од неупотребљивог до јако компликованог – како су шампиони сарадње USAID-а поједноставили евидентирање претходног пореза у СЕФ

Доношењем измена и допуна Закона о електронском фактурисању крајем октобра 2023. године, утврђена је обавеза електронског евидентирања претходног пореза, са почетком примене те обавезе за пореске периоде који почињу после 31. августа 2024. године.

Међутим, надлежни у Министарству финансија нису завршили тај посао на време, па евидентирање претходног пореза на СЕФ за септембар 2024. године није могло бити извршено. Иако је систем требало да буде у функцији од 1. октобра, Министарство финансија је тек 9. октобра око 17:45 часова објавило информацију да корисници СЕФ из техничких разлога неће вршити електронско евидентирање претходног пореза за порески период септембар 2024. године.

Већ током септембра 2024. године се сазнало да надлежни у Министарству финансија планирају измену система евидентирања претходног пореза који су припремали претходних годину дана, јер је систем који су осмислили био неупотребљив. Средином октобра 2024. године је објављен нарцт измена и допуна Закона о електронском фактурисању, а крајем новембра су те измене објављене у „Службеном гласнику РС“, са почетком примене за пореске периоде који почињу 1. јануара 2025. године.

Иако је било јасно да је стари систем неупотребљив, Министарство финансија није одложило примену евидентирања претходног пореза за 2025. годину, па су обвезници ПДВ од октобра до децембра 2024. године били у обавези да примењују такав систем, а да се истовремено припремају за нови, измењени систем.

Нови модул Евиденције претходног пореза на СЕФ је пуштен у рад 31. јануара 2025. године. Иако је законски рок за евидентирање претходног пореза на СЕФ за јануар 2025. године био 12. фебруар, Министарство финансија је објавило ново упутство за евидентирање претходног пореза на СЕФ тек 14. фебруара 2025. године.

Додуше, 6. фебруара је Министарство финансија организовало видео конференцију са темом „Електронско евидентирање претходног пореза и практични примери електронског евидентирања на показном (ДЕМО) окружењу“. Први пут приказани практични примери открили су тада свима који су пратили ову конференцију непријатну истину: нови систем је јако компликован

На крају конференције, ни они који су најдиректније укључени у овај пројекат нису могли да потврде да је систем поједностављен. Затварајући конференцију, Владимир Пејчић, руководилац Групе за управљање системом електронских фактура у Министарству финансија (Сектор за дигитализацију у области финансија), рекао је да се нада да је поступање поједностављено, јер је то била намера министарства, али да је описати систем доста компликовано:

Аудио запис

 

„Ја користим прилику да се захвалим излагачима данас, дакле колегиница Стевановић Гавровић и колегиница Стојановић. Излагање је било прилично динамично и детаљно. Оно што ја, мој утисак је да је ово теже објаснити него применити. У принципу надам се да одлазимо, да одлазимо са ове конференције са утиском, са утиском да је ово поједностављено поступање. То је била намера, то је била намера министарства, али описати овако наративно доста је компликовано.“

У међувремену је постало јасно да нови систем јесте јако компликован, не само да се опише наративно, већ још више да се примени у пракси.

Сматрамо да је важно имати сазнање о томе ко је најзаслужнији и за стари и за нови, „поједностављени“ систем евидентирања претходног пореза на СЕФ. Имајући у виду да је ПДВ област око које се врти цео систем, сматрамо да су особе које су заслужне за овакав систем евидентирања ПДВ на СЕФ – запослени у Сектору за фискални систем: Драган Демировић (помоћник министра) и Ирина Стевановић Гавровић (начелник Одељења за ПДВ).

Ради се о особама које су пре три године добиле награду „Шампиони сарадње“ у оквиру USAID-овог пројекта сарадње за економски развој (подсећамо да је Закон о електронском фактурисању донет у априлу 2021. године).

Прва активност која је наведена у оквиру активности којима се бавио овај пројекат је следећа:

„Подршка напорима за поједностављење регулаторног оквира за пословање у Србији смањењем потребног времена и трошкова неопходних за пословање у складу са законом.“

Нажалост, сматрамо да није реално очекивати стварно поједностављење система евидентирања ПДВ на СЕФ, из разлога што је постављен на погрешним основама. 

О томе које су погрешне основе на којима почива СЕФ писаћемо у наредном периоду.

Поделите: