Министарство финансија је обавестило све будуће кориснике и заинтересовану јавност да је на ДЕМО окружењу доступна прва верзија Система електронских отпремница, као нове надоградње Система електонрских фактура.
Приступ ДЕМО окружењу може се извршити преко ДЕМО верзије СЕФ-а, или непосредним приступом на адреси: https://demoeotpremnica.mfin.gov.rs.
Инструкције за регистровање и коришћење система, као и остале актуелности и упутства могу се преузети и пратити на адреси: https://eotpremnica.efaktura.gov.rs/.
До сада су објављена следећа документа:
- Интерно техничко упутство API документација
- Корисничко упутство модул е-отпремница за „cloud“ окружење
- Упутство за коришћење XML датотека
Обавезе субјеката јавног сектора да шаљу и примају електронске отпремнице, као и обавезе које се односе на кретање добара која се сматрају акцизним производима, почињу да се примењују 1. јануара 2026. године, док ће пуна примена (обавезе да субјекти приватног сектора међусобно шаљу и примају електронске отпремнице) почети од 1. октобра 2027. године.
Регистрација на ДЕМО верзију Система електронских отпремница не подразумева да ће корисници аутоматски бити регистровани и на будуће продукционо окружење система.
У наставку преносимо у целости саопштење Министарства финансија:
„Прва верзија Система електронских отпремница, као нове надоградње Система електронских фактура, од синоћ је доступна на ДЕМО окружењу за све будуће кориснике и заинтересовану јавност.
Приступ ДЕМО окружењу можете извршити преко ДЕМО верзије СЕФ-а, или непосредним приступом на адреси: https://demoeotpremnica.mfin.gov.rs.
Инструкције за регистровање и коришћење система, као и остале актуелности и упутства можете од данас преузимати и пратити на адреси: https://eotpremnica.efaktura.gov.rs/.
Подсетимо, Закон о електронским отпремницама донет је у новембру 2024. године и предвиђа увођење централизованог Система електронских отпремница, уз фазну примену обавеза.
Законом је прописано да обавезе субјеката јавног сектора да шаљу и примају електронске отпремнице, као и обавезе које се односе на кретање добара која се сматрају акцизним производима, почињу да се примењују 1. јануара 2026. године, док ће пуна примена (обавезе да субјекти приватног сектора међусобно шаљу и примају електронске отпремнице) почети од 1. октобра 2027. године.
Напомињемо да регистрација на ДЕМО верзију Система електронских отпремница не подразумева да ће корисници аутоматски бити регистровани и на будуће продукционо окружење система.“
Повезани текстови
- СЕФ и еОтпремница – Упутство за кориснике Администраторског модула
- Евидентирање улазне фактуре у ПОПДВ обрасцу када није прихваћена до 10. у месецу па се право на одбитак претходног пореза не остварује за претходни порески период
- Кашњење у евидентирању рачуна страних лица и сачињавању интерних рачуна – да ли и даље постоји обавеза измене пореске пријаве ПДВ
- Права приступа корисничких улога на СЕФ-у – упутство
- СЕФ – увођење администраторског модула, корисничке улоге и овлашћења
